Ten tytuł przekazujemy na ręce władz miasta dla wszystkich, którzy w Głuchołazach mieszkają i tworzą lepszy świat dla dzieci, a którzy – mam nadzieję – będą dumni, że od dzisiaj Głuchołazy są jedynym miastem na świecie uhonorowanym tym wyjątkowym tytułem – mówił Marek Michalak przekazując dyplom potwierdzający wyróżnienie Głuchołaz mianem „Miasta Orderu Uśmiechu”.
Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu przypomniał, że dotąd kapituła nadała dwa tytuły: Rabka została „Miastem Dzieci Świata”, a Świdnica – „Stolicą Dziecięcych Marzeń”.
– Jubileusz 50-lecia celebrujemy w różny sposób. Niedawno byliśmy w Rabce i przyznaliśmy nowe ordery, nadaliśmy imię szkole. Następnie razem z ks. Piotrem Sadkiewiczem byliśmy w Aleppo. Pojechaliśmy tam nadać imię Ireny Sendlerowej – Kawalera Orderu Uśmiechu placówce dla dzieci. Na miejscu okazało się, że dwie placówki były gotowe to imię przyjąć: świetlica i franciszkański ośrodek dla rodzin. Solidaryzujemy się ze wszystkimi, również z tymi, którzy cierpią z powodu wojny – podkreślił Marek Michalak.
50. urodziny Orderu Uśmiechu świętowano w Światowy Dzień Orderu Uśmiechu 21 września br. w Głuchołazach, gdzie 50 lat temu 9-letnia wówczas Ewa Chrobak namalowała charakterystyczne, uśmiechnięte słoneczko, które stało się symbolem Orderu Uśmiechu.
Marek Michalak Honorowym Obywatelem Głuchołaz, Ewa Chrobak Zasłużona dla Gminy Głuchołazy
W programie uroczystości zaplanowano spotkania z Kawalerem Orderu Uśmiechu – Renatą Piątkowską oraz z Janiną Zgrzembską, córką Ireny Sendlerowej. W Szkole Podstawowej nr 3 z Rzecznikiem Praw Dziecka spotkali się uczniowie klas gimnazjalnych oraz najstarszych klas szkoły podstawowej. Młodzi ludzie mieli do swojego Rzecznika wiele pytań, dzielili się też przemyśleniami na temat przestrzegania praw dziecka.
Następnie w Sali Widowiskowej Centrum Kultury odbyła się specjalna sesja Rady Miejskiej Głuchołaz, podczas której Głuchołazom nadany został tytuł Miasta Orderu Uśmiechu, Ewie Chrobak – autorce projektu – medal „Za zasługi dla Gminy Głuchołazy”, a Markowi Michalakowi tytuł Honorowego Obywatela Głuchołaz.
– Jednoczy nas troska o najmłodsze pokolenie. Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech na twarzy dziecka, które może rozwijać się i żyć w czasach pokoju, budując swoją przyszłość opartą na fundamentach wolności i miłości – podkreślił burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. – Mam nadzieję, że Głuchołazy – miasto i gmina wypełnią w stu procentach zadanie powierzone przez kapitułę – deklarował burmistrz.
21 września odbędzie się także uroczystość nadania Centrum Kultury imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Galę poprowadzili najmłodsi mieszkańcy Głuchołaz. Dzieci przypomniały historię powstania odznaczenia. W części artystycznej uczniowie z SP nr 1 zaprezentowali tańce świata, ale też zaprosili do wspólnej belgijki obecnych na uroczystości Kawalerów Orderu Uśmiechu.
Nowe „uśmiechy” w Alei Kawalerów Orderu Uśmiechu
W samo południe jeden z Kawalerów – ks. bp Antoni Długosz poprowadził mszę świętą w Kościele pw. św. Wawrzyńca. – Papież Franciszek, przyjmując Order Uśmiechu, przyznał, że to jego najważniejszy i najpiękniejszy order. Cieszę się niezmiernie, że dzieci wyróżniają dorosłych ludzi, aby im podziękować za ofiarę i za wierność powołaniu ojca, matki, siostry, brata i każdego, kto chce dzieciom służyć. Cieszę się, że i ja ten order otrzymałem. To najpiękniejsze odznaczenie dla dziadka z długim nosem – mówił bp Antoni Długosz.
Kolejnym punktem programu było odsłonięcie pamiątkowych tablic w Alei Kawalerów Orderów Uśmiechu. Odsłonięto tablicę upamiętniającą tytuł honorowy otrzymany przez Głuchołazy – Miasto Orderu Uśmiechu, tablicę świętych Kawalerów Orderu Uśmiechu ufundowaną w 50-lecie odznaczenia. A następnie swoje „uśmiechy” odsłonili Kawalerowie: bp Antoni Długosz, Renata Piątkowska oraz w imieniu Ireny Sendlerowej jej córka Janina Zgrzembska.
Pierwszy dzień świętowania zakończono ogniskiem z Kapitułą Orderu Uśmiechu, zaś w sobota upłynęła pod znakiem zabawy i sportu – zainaugurowano miting lekkoatletyczny, chętni mogli przespacerować się szlakiem miejskim, a na podsumowanie w Muszli Leśnej odbył się festyn pn. „Skarby Gminy Głuchołazy”.